הנחת תפילין: המדריך המלא

אם גדלת בבית דתי, סביר מאוד להניח שיהיה מי שינחה אותך בכל הקשור להנחת תפילין. במידה וגדלת בבית מסורתי, הסיפור דומה לחלוטין כיוון ולא צריך להיות מומחה גדול כדי לדעת איך מניחים תפילין. אם נולדת במקום שאינו שומר תורה ומצוות בכלל, ואין מי שינחה אותך כיצד צריך להניח תפילין הגעת לעמוד הנכון. תוכל אחר כך להמשיך לגלוש ולראות את סוגי התפילין שקיימים, תפילין בהמה דקה, תפילין בהמה גסה ומה ההבדל בין רצועות תפילין הקיימות בשוק. קודם כל נתחיל מהבסיס.

הגעת לגיל מצוות, אתה בן 13, אבא ואימא מתרגשים, התחלת ללמוד קריאה בתורה, אולי תקרא עלייה אחת אולי חצי ואולי את כל הפרשה. כולם באטרף, הארגונים בשמיים ואתה בעננים. מחר, יום שני, אתה עולה לתורה. אופס, אין לך מושג איך לשים את התפילין. אז הגעת לאתר שלי, שמי עודד דניאלי, אני סופר סת”ם כ-10 שנים, ואחרי המאמר הזה תדע בדיוק באיזה יד מניחים תפילין, ואיך יודעים שתפילין של ראש מונחות כהלכה ולא מתקיימת ברכה לבטלה.

לחוויה והנוחות אשתדל לצרף לכל חלק כמה תמונות ואת הסרטון המלא למטה כדי שיהיה יותר מובן ותכליתי. בואו נתחיל.

מה אתה? ימני או שמאלי? (הכוונה גופנית-פיזית ולא אידיאלית). יש כלל פשוט: אם אתה כותב ביד ימין, בועט ברגל ימין – אתה מניח את התפילין ביד שמאל ולכן אבא צריך לקנות לך תפילין שמאליים ולא ימניים. (כן, כן יש בזה הבדל). אם אתה כותב ביד שמאל, רגל שמאל היא החזקה שלך – אתה צריך תפילין ימניים. תפילין של ראש זהים בשני הצדדים. מבחינת מחירי התפילין הכל אותו דבר ושלא יעבדו עליך, וההבדל היחידי הוא אם תרכוש תפילין מהודרות או תפילין פשוטות.

בוא נתחיל בהנחת התפילין: (הנחת תפילין ביד שמאל)

להתעטף בטלית

השלב הראשון לפני הנחת התפילין הוא התעטפות בטלית. נוציא את הטלית מהכיסוי שלה, נאחוז אותה בשתי ידיים, נעטוף את הראש וניקח את שתי הקצוות לצד שמאל מעבר לכתף, ונברך: “ברוך אתה ה’..להתעטף בציצית”. במידה ואתה לובש ציצית קצת, תברך: “ברוך אתה ה’.. להתעטף בטלית”.

סדר התהליך הוא מימין לשמאל כמובן:

להתעטף בטליתלהתעטף בטלית שלב ראשוןלהתעטף בטלית שלב ראשון

הנחת תפילין של יד

מתחילת הברכה עד סוף הנחת תפילין אסור לדבר. מי שבטעות דיבר באמצע הנחת התפילין יברך את ברכת התפילין השניה, ארחיב בהמשך. תפתח את כיסוי התפילין והטלית שלך, כנראה שהם נמצאים באותו נרתיק, בתוך יש את כיסוי התפילין. במידה ואתה עם חולצה ארוכה, תשפיל את השרוול עד לאחר השריר (התפוח), תדאג שהחולצה לא תרד לך כתוצאה מלחץ על הגוף. תוציא את התפילין של יד, ממליץ מאוד לקנות כיסוי תפילין עם הפרדה בין תפילין של ראש ליד כדי לא להתבלבל.

במידה והוצאת את התפילין של ראש אתה פוסח על מצווה ויש עם זה בעיה הלכתית שנדבר עליהם במאמרים הבאים. לאחר הוצאת התפילין מכיסוי התפילין, תפתח את הלולאה (רצועת התפילין), תשחיל את הרצועה על למפרק העליון של היד ותתפוס את התפילין מעל השריר בלי להדק. עכשיו צריך לברך: “ברוך אתה ה’, אלוקינו מלך העולם, אשר קידשנו במצוותיו וציוונו על הנחת תפילין”. מהדקים את התפילין, כורכים את הרצועה 8 סיבובים על הזרועה, ומלפפים על היד. (עדיין לא סיימנו עם התפילין של יד).

הוצאת התפילין מהכיסויהוצאת התפילין מהכיסוילמקם את התפילין על השריר

למתוח את התפילין אחרי הברכה ליפוף התפילין על הזרוע

הנחת תפילין של ראש

עוברים לתפילין של ראש. תוציא את התפילין של ראש מהשקית, תוריד את בית התפילין החיצוני, מזכיר שנית – אל תדבר עד סוף הנחת התפילין, תכרוך את הרצועה סביב הראש, תניח את בית התפילין במקום תחילת גדילה שיער הראש מעל המצח, תסדר את הרצועה סביב הראש על השיער כמובן ואת שתי רצועות התפילין תיקח קדימה שירדו על החזה.

סידור הקשר מאחורה תפילין של ראש סידור התפילין בתחילת צמיחת שיער סידור התפילין של ראש לאמצע

לאחר מכן נחזור לתפילין של יד, נכרוך את הרצועה סביב ה”אמה” (האצבע האמצעית), נתחיל במפרק תחתון, תוך כדי אומר בכל מפרק את פסוק “וארשתיך לי לעולם..” (תוכלו למצוא זאת בסידור, בסדר הנחת תפילין), מפרק עליון ולבסוף מפרק אמצעי. לאחר מכן נכרוך את הרצועה סביב היד כמה פעמים שצריך ונקשור אותה שלא תותר ושהתפילין יישארו במקום לאורך כל התפילה.

ליפוף רצועות תפילין על האמה סיום קשירת תפילין על היד קשירת התפילין על כף היד

אם דיבר בין הנחת תפילין של יד לתפילין של ראש, יברך “ברוך אתה ה’, אלוקינו מלך העולם, על מצוות תפילין” ייקח תפילין של ראש ויניח על ראשו.

לאחר מכן יפתח סידור, יקרא פרשת “קדש לי לי בכור פטר כל רחם..” וכאן הסתיימה לה הנחת תפילין.

את סדר הורדת התפילין נבצע בדיוק מהסוף להתחלה, נפתח את הקשר בתפילין של יד, לא נוריד עדיין, נוריד את התפילין של ראש, נקפל אותם ולאחר מכן נוריד תפילין של יד. חשוב מאוד לשמור את התפילין במקום מוצל וקריר, לאורך כל השנה כדי למנוע בלאי ומחיקת אותיות. עוד על שמירה ואחזקת התפילין תוכל לקרוא כאן.

ממליץ לך אבא יקר ללמד את הבן בדיוק איך עושים זאת, לתרגל כמה ימים לפני ולהגיע מוכן לעלייה לתורה של הילד. ולך ילד יקר, אם הגעת עד לכאן וקראת את הכל, ממליץ לך לקרוא זאת שנית, לבקש מאבא תפילין ולהתחיל להתאמן כדי להיות מוכן לבר מצווה. מזל טוב חתן.

סיכום
תאריך ביקורת
פריט ביקורת
מדהים, מפורט ברמה גבוהה מאוד. מומלץ לכל מי שלא יודע איך להניח תפילין ולא רוצה להיכשל במצווה.
דירוג המחבר
51star1star1star1star1star

נהנת? שתף >>>

הנחת תפילין

יש לך משהו להגיד צדיק? אשמח לשמוע :)

תעשו לי לייק!

על ערכת בר המצוה שלנו שמעת כבר?

סגירת תפריט