מעלת התפילין

בס”ד

מצוות הנחת תפילין זוהי מצווה שניתנה בזכות לכל יהודי באשר הוא יהודי שיצא מבטן יהודייה. מצוות הנחת תפילין אנחנו נקיים בכל בוקר ובוקר בימות השנה, חוץ ממספר ימים אשר לא מניחים בהם תפילין בשל סיבות מיוחדות (חגים, צומות וכו’). כל נער אשר מגיע לגיל מצוות, גיל 13, יקבל מאביו ואימא מתנת בר מצווה והיא זוג תפילין חדש, טלית, כיפה וסידור. המון משפחות קשיי יום יוכלו לפנות לגמ”חים שונים אשר נמצאים בכל רחבי הארץ לקבל סיוע בקבלת התפילין.

 

מקור המצווה

מקור מצוות התפילין הוא מהתורה אשר קיבלנו במעמד הר סיני. בספר דברים פרק ו’ פסוק ח קיים הפסוק אשר מורה לנו על זכות (אני לא קורא לזה חובה כיוון והיא זכות גמורה בשביל העם היהודי) קיום מצוות התפילין. בפסוק נאמר: “וקשרתם לאות על ידיך, והיו לטוטפות בין עיניך”, ז”א קשירת התפילין של יד לאות על היד החלשה, כפי שציינו במאמר הקודם על סדר הנחת תפילין, והיו לטוטפות בין עיניך – כאן מדבר הכתוב על תפילין של ראש אשר מניחים את בית התפילין בין שתי העיניים בקצה שערות הראש.

חשיבות מעלת התפילין

מעלת התפילין בחיינו

כמו שציינתי והדגשתי, מצוות תפילין מהודרות וכשרות לכתחילה זוהי זכות גדולה מאוד שנפלה בחלקינו עצם היותנו יהודים. את כל תורת עם ישראל קיבלנו כך במעמד הר סיני הקדוש ועל כך צריך להודות לבורא עולם ששם בחלקו ולא ברא אותנו גויים. יהודי קם בבוקר, מודה לבורא יתברך על היותו חיי ונושם. התפילין מקדשות ומרוממות את נפש האדם ועוזרות לאדם להתכוון יותר בכוונה יתרה בזמן התפילה לבורא עולם. התפילין מלוות אותנו כל ימי חיינו, מגיל מצוות ועד יומנו האחרון בעולם. חשיבות המצווה ביהדות גבוהה ביותר ומיותר לציין למה.

מעלת התפילין

מתי אסור להניח תפילין?

יש כמה מצבים בהם אסור להניח תפילין וצריך לשטוף ידיים או להתנקות לפני. דבר ראשון שהוא בסיסי – אדם צריך להיות נקי מכל לפני קיום המצווה. אם אתה צריך להתפנות, אסור בתכלית האיסור להניח תפילין אפילו ברמה של פספוס קיום המצווה. תגיע רענן ונקי ורק לאחר מכן תניח תפילין. אם נגעת בשיער או בנעליים או במקומות מכוסים – אסור לך להניח תפילין ולהתפלל, תצטרך לצאת לכיור הקרוב בבית כנסת או בבית מדרש ולשטוף את הידיים טוב טוב בדיוק כמו שהיית שוטף לפני הארוחת צהריים.

 

אלוקים שם בחלקנו מתנה גדולה, מצוות הנחת תפילין, נקיים אותה בקדושה ובטהרה יום יום כל השנה. בברכה גדולה.

נהנת? שתף >>>

מעלת התפילין

יש לך משהו להגיד צדיק? אשמח לשמוע :)

תעשו לי לייק!

על ערכת בר המצוה שלנו שמעת כבר?

סגירת תפריט